بحران کرونا و شروع سال ۹۹

سلام

امیدوارم همه سالم و تندرست باشید در خانه و هر جایی که هستید.

سال ۹۸ سال عجیبی بود، من که شخصاً چندین یادگیری داشتم ولی طبق معمول همه را با دید مثبت نگاه می‌کنم. هر تحولی که می‌بینم بنظرم به درک بهتر انسان از محیطش کمک می‌کند.

یادگیری اول من آشنایی با دوستان جدیدی بود که در دوره‌ها و پروژه‌های مشاوره همراه ما بودند و با هم تبدیل به یک خانواده بزرگ شدیم که در شرایط سخت حامی هم باشیم.

یادگیری دوم من سالی بود که دلار چندین برابر رشد کرد ولی باز مردم توانستند با همه این سختی‌ها خودشان را هماهنگ کنند که این قدرت تحول هموطنان عزیزم را نشان می‌دهد.

همچنین سالی بود که تحریم‌ها برای ما سخت و سخت‌تر شد و به ما ثابت شد که دوست خارجی وجود ندارد و وقتی منافع ایجاب کند، خیلی از کشورهای دیگر زیر قول‌های خود خواهند زد. اینها نشان می‌دهد که انسان نباید به هیچ چیزی بجز خداوند اعتماد کند.

یادگیری بعدی من این بود که تکنولوژی جنگی در کل دنیا اینقدر بالاست، سلاح‌های پیشرفته، موشک، رفتن به کهکشان، ولی هیچکدام نتوانستند جلوی یک ویروس که با چشم دیده نمی‌شود را بگیرند. یک ویروس یک وجبی حالا کل دنیا را به هم زده و بحران کرونا به مهمترین خبر همه دنیا تبدیل شده است. این نشان می‌دهد تصور ما از قدرتمان چقدر اشتباه است و در اصل چقدر ضعیف هستیم. همه کشورهای قدرتمند با آمدن این ویروس به هم خورده‌اند. پس آنقدر که فکر می‌کنیم انسان قوی نیست. ما نمی‌توانیم ویروس را از بین ببریم ولی می‌توانیم آن را مدیریت کنیم. قوی بودن در بحران کرونا بسیار مهم است.

بنظر من ویروس کرونا اگرچه خسارات جانی و مادی بسیاری به دنبال دارد، ولی می‌توانیم جوانب مثبتی هم از آن یاد بگیریم. این ویروس و تبعات آن به ما یاد داد:

– باید خیلی بیشتر مراقب خودمان باشیم چون علیرغم توهم قدرت بسیار ضعیف هستیم.

– به ما یاد داد چقدر همه از هم متأثر هستیم.

– بطور عمیقی یاد گرفتیم چطور قدر داشته‌هایمان را بدانیم. ما حالا همه قدر سلامتی‌مان را آنقدر می‌دانیم که صرف سالم بودن برای ما شادی ایجاد کرده است. وقتی سالم بودیم آنطور که باید قدرش را نمی‌دانستیم.

– به ما یاد داد باید تحولات را قبول کنیم چون انکار آنها به معنی عدم وجودشان نیست و هر چه زودتر متوجه تحولات شویم، شانس موفقیت بالاتری داریم.

– به ما یاد داد چطور دورکاری کنیم؛ و نشان داد ۸ ساعت حضور در محل کار همیشه هم مفید نبوده است. بسیاری از ارگان‌ها توانستند با ساعات کاری کمتر همان بهره‌وری را ایجاد کنند بدون اینکه کاهش زمان کاریشان اثری بگذارد.

– یاد گرفتیم احتیاج ندارد تعطیلات حتماً به جای دیگری برویم و می‌توانیم از کنار خانواده بودن لذت ببریم.

– به ما یاد داد چطور می‌توانیم به هم کمک کنیم و حامی هم در این شرایط سخت باشیم. تمام کشورها دست به دست هم داده‌اند تا این ویروس را مدیریت کنند.

یادگیری مهم دیگر من این بود که چقدر مهم است افراد دائماً با هم در ارتباط باشند و در کنار هم باشند. از تیم خودم و از شما و همه تیم خانواده نجات متشکرم که در این تحولات هم-قدم شدید و به یکدیگر کمک می‌کنید. ما می‌توانیم به هم اعتماد بنفس بدهیم و در کنار هم این بحران را پشت سر بگذاریم.

علیرغم سختی‌ها سال ۹۹ را ادامه خواهیم داد، این تحولی نیست که اثر آن دو-سه ماهه از بین برود. مهم است خود را بازسازی کنیم و سال ۹۹ را سال “بازسازی فکر و روش کسب‌وکار” قرار دهیم. ثباتی که فکر می‌کردیم دیگر نه در زندگی شخصی و نه در بیزینس وجود ندارد. اگر این را قبول کنیم و نگاهمان را مثبت نگه داریم بحران فعلی یک فرصت است. با این دید جوری تعطیلات عید را به سر می‌بریم که بعد از آن واضح بدانیم قصد داریم چه کاری انجام دهیم و چطور روشها و طرز فکرمان را عوض کنیم.

پس بیایید بجای اینکه بگوییم “نمی‌دانم چه خواهد شد” بگوییم “من می‌دانم می‌خواهم امسال چه کار کنم“.

سال ۹۹ را به شما تبریک می‌گویم و امیدوارم سالی سرشار از سلامتی و فکر مجدد برای کسب‌وکار و زندگی‌تان باشد. دوستی و رابطه را با عزیزانمان حفظ کنیم و اعتقادمان را به خداوند قوی‌تر کنیم؛ و هر بحرانی را تبدیل به فرصت نماییم.

 

در ادامه چند ویدیو در ارتباط با استفاده بهینه از زمان در این دوران گذاشته‌ام. این ویدیوها را از منزلم در انگلستان برای شما گرفته‌ام که امیدوارم برایتان مفید باشد.

 

ویدئوی اول: وقتی بخاطر بحران کرونا برای اولین بار زمان ما بیشتر از فعالیتهایمان شده، چه کنیم؟
 

ویدئوی دوم: هدفگذاری ما در شرایطی که در بحران کرونا زمان ما بیشتر و انرژی ما کمتر شده، چطور باید باشد؟

 

 

ویدئوی سوم: انسان چطور زمان را درک می‌کند و چطور گذر زمان را برای خودمان لذتبخش کنیم؟

 

 

ویدئوی چهارم: آرامش واقعی چطور به دست می‌آید؟

 

 

ویدئوی پنجم: چطور احساسات و حالات ما بر درک ما از زمان و قضاوتمان در بحران کرونا اثر می‌گذارد؟

 

 

این ویدئوها در صفحه اینستاگرام nejati_team هم قابل مشاهده هستند.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

نوشته های مرتبط