سفر یادگیری سوم با موضوع تصمیم‌گیری، مرداد ۹۸ در استان قزوین برگزار شد

سفر یادگیری، یک موقعیت خاص و منحصربفرد برای فراگیری موضوع در قالب تجربه است. در سفر افراد چارچوب‌های ثابت خود را کنار گذاشته، پذیرای دید جدید هستند و بخصوص وقتی موضوع یادگیری بصورت تمرین و کارهای اجرایی متناسب با فضا صورت گیرد، عمق یادگیری با روشهای آموزش کلاسی قابل مقایسه نیست.

با توجه به اعتقادم به فلسفه یادگیری (بجای آموزش)، از زمان فعالیتم در ایران تکیه زیادی به یادگیری از طریق سفر و تجربه داشته‌ام و سبک خاصی برگرفته از سالها تجربه‌ام در ایجاد یادگیری در کشورهای مختلف برای این سفرها ایجاد کرده‌ام. در همین راستا در ایران نیز تا کنون چندین سفر یادگیری برای سازمان‌های مختلف طراحی و اجرا نموده‌ام؛ بخشی از این سفرها نیز از طریق شرکت نجات (شرکت من که متعلق به شما نیز هست) بوده است. تا کنون سه سفر یادگیری توسط شرکت نجات در استان‌ یزد و شهرستان کاشان و این بار با محوریت “تصمیم‌گیری” در استان قزوین برگزار گشته است.

قزوین یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که علاوه بر اهمیت این شهر در فرهنگ و صنعت ایران، دارای موقعیت و امکانات بسیار مناسبی برای یادگیری و نوسازی فکر می‌باشد. از طرفی تصمیم‌گیری یکی از مهمترین و متناوب‌ترین کارهایی است که انجام می‌دهیم. تصمیماتی که هر لحظه در حال گرفتن آنها هستیم می‌توانند مسیر ما را به طور کلی دگرگون کنند. تفاوت انسان‌های موفق در این است که تصمیماتشان را آگاهانه، به روش درست و با علم به اثرات آن می‌گیرند؛ و همینطور آنها را با دقت پیاده‌سازی و نظارت می‌کنند. چندین سبک تصمیم‌گیری وجود دارد و هر یک از ما به واسطه شخصیت، عادت یا شرایطمان به ۲-۱ از این سبک‌ها اتکا کرده‌ایم و همان‌ها را تکرار می‌کنیم. برای همین اگر می‌خواهیم شرایطمان را تغییر دهیم بسیار مهم است که سبک تصمیم‌گیری خودمان را بشناسیم، آگاه شویم و آگاهانه بدانیم در هر موقعیتی از چه سبکی باید استفاده نماییم.

زندگی و شرایط ما نتیجه تصمیماتی است که تا کنون گرفته‌ایم (یا اجازه دادیم دیگران یا محیط برایمان بگیرند).

در عین حال تغییر سبک تصمیم‌گیری فعلیمان و به عبارتی تغییر فکر و رفتارمان چیزی نیست که به این راحتی اتفاق بیفتد و نیاز به هدایت، نظارت و تلنگر دارد (اگر علاقه به یادگیری بیشتر سبک‌های تصمیم‌گیری دارید می‌توانید محصول DVD آموزشی را از اینجا ببینید).

سفر یادگیری سوم متمرکز بر این موضوع حیاتی بود که در مکانی فوق‌العاده و با هم-سفرانی یادگیر و بی‌نظیر برگزار شد. علاوه بر یادگیری، بازی و تمرین سبک‌های مختلف تصمیم‌گیری، در کنار هم تجربه‌ای فوق‌العاده‌ و به یاد ماندنی شکل گرفت و بخصوص از دیدن جوانان و بچه‌هایی که در این سفر پا به پای دیگران یاد گرفتند و توسعه یافتند لذت بردم. امیدوارم آنها نسل آینده بسیار موفق، توسعه‌گر و با تفکر بازی را برای خودشان و کشورمان بسازند.

امیدوارم شما هم هم‌سفر ما در این مسیر هیجان‌انگیز یادگیری و توسعه شوید و در سفرهای یادگیری بعدی با ما باشید.

سفر یادگیری سوم سفر یادگیری سوم
سفر یادگیری سوم

نوشته های مرتبط